TSE

‘2023, YENİLENEBİLİR ENERJİDE DEVRİM YILI OLACAK’

‘2023, YENİLENEBİLİR ENERJİDE DEVRİM YILI OLACAK’

‘2023, YENİLENEBİLİR ENERJİDE DEVRİM YILI OLACAK’

 

2023’ün Türkiye’de yenilenebilir enerji üretiminde 2023’ün devrim yılı olmasını beklediğini kaydeden Bursa TEK Enerji Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Şahintaş, firma olarak yılın ilk çeyreğinde kurulu güç hedeflerinin 50 megavat olduğunu söyledi.

 

Enerji sektöründe Türkiye'nin ilk ve tek Türk Standartları Enstitüsü (TSE) belgeli enerji firması olan Bursa TEK Enerji, yeşil gelecek hedefi ile hayata geçirdiği yenilenebilir enerji yatırımlarına ve sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlamaya devam ediyor. Geçen yıl 45 MW olan kurulu gücün sadece bu yılın ilk çeyreğinde 50 MW’ye çıkarılması hedefleniyor.

 

TSE BELGELİ İLK TÜRK ENERJİ FİRMASI

2015 yılında elektrik sistemleri bakım, onarım, projelendirme ve mühendislik hizmetiyle sektöre giriş yaptıklarını ve 2019’da güneş enerjisi sektöründe yatırım yapmaya başlayarak hizmet sektörünü çok geniş bir yelpazeye taşıdıklarını söyleyen Bursa TEK Enerji Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Şahintaş, “Güneş enerji sistemleri (GES); gerek Bursa’da, gerekse de ülke genelinde büyük ilgi görüyor. Kurduğu panelleri kar, râkım ve rüzgâr yükü hesaplanarak 356 kiloluk ağırlıkta test edilen TSE belgeli ilk kuruluşuz. Enerji tüketiminin yenilenebilir kaynaklardan sağlanması hedefiyle gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla birçok ilde kurum ve kuruluşların enerji maliyetlerini azaltırken sürdürülebilir geleceğe katkı sağlamalarına da aracı oluyoruz” dedi.

 

‘İLK ÇEYREK KURULU GÜCÜMÜZ 50 MW OLACAK’

2022 yılında güneş enerji sistemlerinde toplam kurulu güçlerinin 45 megavat (MW) olduğunu da kaydeden Şahintaş, “Enerji verimliliği konusunda 2033'te 30 milyar dolar tasarruf sağlanması hedeflenen ülkemizde, Tek Enerji olarak sadece 2023’ün ilk çeyreğinde 50 megavat kurulu güç hedefliyoruz. Bugün büyük şirketler, kurumlar enerjilerini artık güneşten üretiyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi ile iş birliğinde 30 Bursaray istasyonunun çatısına kurduğumuz yaklaşık 2 megavat santral kapasiteli GES’ler de bunun en güzel örnekleri. Bu model sayesinde 17 milyon TL’lik tasarruf sağlandı” ifadelerini kullandı. Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik devlet teşviklerinin ciddi avantajlar sağladığını da belirten Şahintaş, “Ülke olarak kurulu gücümüzü daha da büyütüp, yenilenebilir enerjide ihracat devi olabilecek potansiyele sahibiz. Artık enerjinin yeni normali, yenilenebilir enerji” ifadelerini kullandı.

İletişim
01 Ocak 2023